
Překvapivé zjištění odhaluje, že ačkoliv 6 z 10 Čechů vnímá dědictví jako pozitivní vliv na své finance, drtivá většina (83 %) s ním ve svých finančních plánech nepočítá. Průzkum Partners Banky poukazuje na to, že dědictví, nejčastěji v podobě nemovitosti, hraje klíčovou roli v majetku českých domácností. Generace Z si navíc uvědomuje, že dědictví může být cestou k vlastnímu bydlení, které je pro ně v současné době obtížně dostupné.
Způsob, jakým různé generace nakládají se zděděným majetkem, se výrazně liší. Zatímco mladí lidé (do 26 let) preferují zděděnou nemovitost využít k vlastnímu bydlení (38 %), starší generace (54-65 let) by ji spíše prodala. Tento rozdíl odráží aktuální situaci na trhu s nemovitostmi a fakt, že mladší generace hledá způsoby, jak si zajistit vlastní bydlení, zatímco starší generace již tuto potřebu má uspokojenou. Dědictví nemovitosti tak může být klíčem k dosažení vlastního bydlení.
Průzkum také upozorňuje na důležitost správného nastavení bankovních účtů a dispozic, aby v případě úmrtí jednoho z partnerů nedošlo k zablokování přístupu k finančním prostředkům. Nabídka Partners Banky „Pro dva“ řeší tento problém rovnocenným přístupem obou majitelů ke společnému účtu. Dědictví, ať už v podobě nemovitosti, finančních prostředků, nebo závazků, je komplexní téma, které by mělo být v rodinách otevřeně diskutováno a zohledněno ve finančním plánování pro zajištění klidného stáří.