
Generace ve věku 35 až 44 let se stává klíčovou silou na trhu s úvěry na bydlení. Podle nejnovějších dat Bankovního a Nebankovního registru klientských informací (BRKI a NRKI) právě tato skupina drží téměř polovinu všech hypoték a úvěrů ze stavebního spoření v České republice. Jejich celkový dluh na bydlení dosáhl na konci roku 2024 ohromujících 1,29 bilionu korun, což představuje 44 % z celkového objemu dlouhodobých úvěrů.
Zajímavým trendem je, že lidé v této produktivní, avšak často finančně napjaté fázi života, se čím dál více uchylují i ke krátkodobým úvěrům. Průměrná výše dluhu na bydlení u jednoho klienta v této kategorii šplhá k 3,5 milionu korun. Celkový objem úvěrů na bydlení pro tuto skupinu se za posledních deset let téměř zdvojnásobil. Registry BRKI a NRKI také odhalují, že banky a nebankovní společnosti schválí více než polovinu žádostí o úvěr, zatímco třetinu zamítnou kvůli špatné platební morálce a přes 14 % kvůli příliš vysokému zadlužení.
Dluhy spojené s bydlením tvoří drtivou většinu, konkrétně 83 %, celkového zadlužení českého obyvatelstva, které loni meziročně vzrostlo o 8,9 % na 3,6 bilionu korun. Růst cen nemovitostí a refinancování starších úvěrů s nízkými sazbami jsou hlavními faktory tohoto trendu. Nejvyšší zadluženost v oblasti bydlení vykazuje Praha (téměř 19 % celkového objemu), zatímco nejnižší podíl má Karlovarský kraj (necelá 2 %).