
Čeští spotřebitelé vstoupili do nového roku opatrně, což se projevilo v poklesu tržeb obchodníků oproti prosinci. Meziroční růst tržeb byl nejnižší od května. Slabší čísla zaznamenaly zejména obchody s elektronikou a vybavením pro domácnost. Ani e-shopy nezaznamenaly očekávaný nárůst tržeb.
Spotřeba domácností má být hlavním motorem české ekonomiky, nicméně vlažný začátek roku naznačuje, že tento motor nemusí běžet na plné obrátky. Důvodem je přetrvávající opatrnost spotřebitelů, kteří se obávají dalšího zdražování a zhoršení vlastní finanční situace vlivem nejistot v zahraničí.
Hlavní ekonom Banky CREDITAS Petr Dufek konstatuje, že v současné době neprobíhá v České republice žádný přehnaný boom nakupování, který by zvyšoval poptávkovou inflaci. Reálné výdělky sice rostou, ale spotřebitelé zůstávají opatrní.