
Zajímá vás, jak si vedlo vaše penzijní spoření v uplynulém roce? Asociace penzijních společností ČR zveřejnila výsledky třetího pilíře, které odhalují, že průměrná výkonnost transformovaných fondů dosáhla 2,11 %. I přes tento zisk pokračoval odliv střadatelů do nových, dynamičtějších účastnických fondů. Celkem ve třetím pilíři spoří téměř 4 miliony účastníků, kteří spravují majetek přesahující 605 miliard Kč. Zjistěte, kam směřují peníze českých střadatelů a jak se vyvíjí trh s penzijním spořením.
Zatímco „staré penzijko“ neboli transformované fondy vykazují stabilní, avšak mírný růst, nové účastnické fondy lákají stále více lidí. Od roku 2020 vzrostl počet účastníků v těchto fondech o úctyhodných 56 %, což představuje průměrný roční nárůst o 12 %. Naopak, počet smluv v transformovaných fondech zaznamenal pokles o 37 %. Tento trend jasně ukazuje na rostoucí zájem o modernější a potenciálně výnosnější formy spoření na penzi, které lépe reagují na aktuální tržní podmínky.
Přestože objem prostředků v transformovaných fondech klesá, stále představují významnou část celkového majetku ve třetím pilíři. I nadále tvoří 62 % všech financí. Mezi nejvýkonnější transformované fondy se řadí Conseq s 5,31 % a fond České spořitelny s 2,57 % ročního zisku. Investice do penzijních fondů je dlouhodobá záležitost, a proto je důležité sledovat vývoj na trhu a vybrat si fond, který nejlépe odpovídá vašim potřebám a preferencím. Sledujte i nadále naše články o investicích a penzijním spoření.