
Česká národní banka (ČNB) překvapila trhy, když na svém posledním zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Toto rozhodnutí, ačkoliv některými bankéři naznačované, vyvolává otázky ohledně budoucího vývoje měnové politiky a jeho dopadu na českou ekonomiku. Jak se tato přestávka na cestě k nižším sazbám projeví v peněženkách spotřebitelů a firem?
Ačkoli dřívější růst cen energií inflaci podporoval, nyní ji naopak brzdí. Na druhou stranu, svižný růst cen služeb v tuzemsku nadále trvá. ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, zejména s ohledem na rizika a nejistoty v globální ekonomice, včetně hrozby obchodních válek. Nicméně, možnost snížení sazeb v květnu zůstává ve hře, obzvláště pokud nová prognóza přinese pozitivní signály a vyjasní se budoucí vztahy mezi EU a USA.
Stabilita sazeb je příznivá pro střadatele, ale pro dlužníky to nemusí být tak dobrá zpráva. Úroky hypoték totiž v nejbližší době pravděpodobně neklesnou, a to v důsledku zdražování střednědobých a dlouhodobých peněz na finančních trzích, které je způsobeno očekávanou fiskální expanzí. Koruna, opírající se o úrokový diferenciál, reaguje na rozhodnutí ČNB pozitivně a drží se pod hranicí 25 CZK/EUR. Autor článku je Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS.