
Podnikatelský svět čelí znepokojivému trendu: globální nárůst firemních insolvencí v roce 2024 dosáhl 10 %. Tento dramatický vzestup zasáhl klíčové ekonomiky jako USA a výrazně i eurozónu, zejména Německo, Francii a Itálii. Překvapivě se negativní vývoj nevyhnul ani Číně, která hlásí obrat v trendu. Ani Česká republika nezůstala stranou, s meziročním nárůstem počtu firem v platební neschopnosti o 7 %, což signalizuje napjatou ekonomickou situaci.
Situace je o to vážnější, že rekordně přibývá insolvencí velkých podniků s obratem nad 50 milionů eur, což zvyšuje riziko nebezpečného domino efektu napříč dodavatelskými řetězci. V přímém ohrožení se tak ocitají miliony pracovních míst po celém světě, odhadem až 2,4 milionu jen v letošním roce. Nejvíce zasaženými sektory jsou doprava, stavebnictví a B2B služby. K tomuto negativnímu vývoji přispívají faktory jako vysoké úrokové sazby a zhoršená dostupnost úvěrů, které firmám komplikují financování provozu i rozvoje.
Experti varují, že zlepšení není na obzoru. Prognózy na roky 2025 a 2026 počítají s dalším, i když mírnějším, globálním nárůstem firemních bankrotů (o 6 % a 3 %). Pro Českou republiku se rovněž očekává pokračující růst insolvencí, a to o 5 % v roce 2025 a 3 % v roce 2026. Celkovou situaci navíc mohou výrazně zhoršit přetrvávající geopolitická rizika, obchodní války a nejistá ekonomická dynamika, které představují další hrozbu pro stabilitu podnikatelského prostředí.