
Novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu přináší potenciální pravomoc obcí regulovat krátkodobé pronájmy, což vyvolává obavy ohledně dopadů na bytový trh a cestovní ruch. Argumentem pro regulaci je snaha o zlepšení bytové situace a snížení nájemného, avšak analýzy dat a zkušenosti ze zahraničí naznačují, že tato očekávání mohou být mylná. Regulace by mohla negativně ovlivnit nabídku ubytování pro specifické skupiny turistů, jako jsou mladé rodiny, které preferují apartmány před hotely, a mohla by vést ke zdražení hromadných ubytovacích zařízení.
V Praze tvoří krátkodobé pronájmy pouze 1 % bytového fondu. I kdyby se všechny tyto byty uvolnily na trh, efekt na ceny by byl krátkodobý a lokální, především u dražších bytů v centru. Česká asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS) zdůrazňuje, že plošná regulace by mohla poškodit turistický sektor a omezit flexibilitu ubytování. Asociace nesouhlasí s tím, aby obce mohly libovolně omezovat počet dní, kdy je možné krátkodobé ubytování poskytovat, protože by to vedlo k nevyužívání bytů po určitou dobu a negativně ovlivnilo nájemní trh.
Zahraniční příklady, jako je Barcelona, ukazují, že omezování krátkodobých pronájmů nemusí vést ke stabilizaci nájemního trhu. Naopak, nájmy a ceny hotelů v Barceloně vzrostly i přes přísná omezení. Klíčem ke stabilizaci cen je podpora nové výstavby. Varšava, s aktivní výstavbou nových bytů, dosahuje výrazně nižších nájmů než Praha. Proto je nezbytné, aby se obce a stát zaměřily na zjednodušení výstavby a efektivní kontrolu trhu, čímž se dosáhne rovnováhy mezi zájmy rezidentů a turistů a podpoří se rozvoj udržitelného cestovního ruchu.