
Německo čelí stupňujícím se hrozbám povodní a silných dešťů v důsledku klimatických změn. Svaz veřejných pojistitelů přichází s inovativním návrhem: využít masivní „zvláštní zdroje“ ve výši 500 mld. EUR, původně určené pro infrastrukturu, cíleně na prevenci živelních rizik. Tento strategický krok má za cíl proaktivně čelit rostoucímu nebezpečí a zajistit odolnější budoucnost.
Investice do ochrany před povodněmi, záplavami a silným deštěm nejsou jen o majetku, ale především o záchraně lidských životů, jak tragicky ukázala katastrofa v oblasti Ahrtal. Wolfgang Wiest ze Svazu zdůrazňuje, že takové kroky ochrání i klíčovou, často nepojištěnou infrastrukturu. Zásadní je, že posílená prevence pomůže udržet dostupnost a šíři pojistné ochrany pro obytné budovy i v budoucnu za přijatelné ceny.
Pro uskutečnění tohoto plánu požaduje Svaz veřejných pojistitelů změnu legislativy, aby se prevence živelních rizik stala oficiální součástí položek financovatelných ze zmíněných zvláštních zdrojů. Jelikož se opatření realizují hlavně na komunální úrovni, navrhuje Svaz alokovat více než 20 % prostředků spolkovým zemím a obcím. Zároveň ale upozorňuje na důležitost spolkové úrovně u projektů jako ochrana pobřeží či stavba hrází, kde by měl stát nést minimálně poloviční podíl nákladů.