
Pozor, řidiči! Od 1. dubna 2025 vstupují v platnost zásadní změny týkající se dopravních nehod se zvěří. Policie České republiky již nebude automaticky vyjíždět ke každému takovému střetu. Klíčovou novinkou je zvýšení limitu hmotné škody pro povinné přivolání policie ze 100 000 Kč na 200 000 Kč. Dokumentace nehody tak bude častěji ležet na bedrech řidiče, který obdrží potvrzení o oznámení události pohodlně e-mailem.
Kdy je tedy nutné volat linku 158? Policii musíte kontaktovat vždy, dojde-li ke zranění či usmrcení osoby, pokud hmotná škoda přesáhne nový limit 200 000 Kč, nebo je-li poškozena komunikace či majetek třetí osoby. Zásadní je rozlišovat: střet s divokou zvěří (srna, divočák) bez dalších následků již často nebude vyžadovat policejní výjezd. Avšak sražení domácího zvířete (pes, kočka, kůň) je považováno za škodu na majetku třetí osoby a volání policie je v takovém případě povinné!
Po střetu se zvěří je nejdůležitější zajistit bezpečnost (výstražná světla, vesta, trojúhelník) a pečlivě zdokumentovat místo nehody a poškození vozidla fotografiemi pro pojišťovnu. Se sraženým zvířetem sami nemanipulujte. I v případech, kdy není nutné volat policii, je doporučeno událost nahlásit (nově i online či SMS) a neprodleně kontaktovat asistenční službu vaší pojišťovny. Ačkoliv cílem změn je ulevit policii, panují obavy, zda nový systém nepřinese řidičům spíše komplikace a nejistotu při likvidaci pojistných událostí.