
Zapomeňte na drahé betonové zdi! Přírodní pobřežní štíty, jako jsou fascinující mangrovy, korálové útesy a slaniska, představují překvapivě efektivní a udržitelnou obranu proti ničivé síle vichřic a povodní. Nejde přitom jen o ochranu přírody – prestižní studie Swiss Re Institute (SRI) jasně dokazuje, že péče o tato přírodní stanoviště může dramaticky snížit výši i četnost pojištěných škod, a to až o polovinu! Investice do biodiverzity se tak jednoznačně vyplácí i ekonomicky.
Analýza dat z Floridy, oblasti notoricky známé extrémním počasím, odhalila skutečně pozoruhodný fakt. V lokalitách s nejlépe zachovalými a chráněnými pobřežními ekosystémy byla četnost hlášených pojištěných povodňových škod přibližně poloviční ve srovnání s místy, kde přírodní ochrana chyběla nebo byla narušena. Tento pozitivní efekt byl zvláště patrný u méně katastrofických, avšak častějších klimatických událostí. Příroda zde funguje jako dokonalá živá bariéra, která efektivně tlumí energii vln a omezuje rozsah záplav.
Naopak, znehodnocování těchto přírodních pokladů, jako je například postupná degradace korálových útesů, prokazatelně zvyšuje riziko vzniku škod a finanční náklady spojené s povodněmi, a to potenciálně o stovky milionů dolarů ročně. Pro pojišťovny, místní samosprávy i ohrožené komunity je proto zachování, ochrana a aktivní obnova pobřežních stanovišť naprosto klíčová. Otevírá se zde jedinečná příležitost pro smysluplnou spolupráci, kde cílená podpora biodiverzity vede k výrazně vyšší odolnosti proti přírodním katastrofám a lepší pojistitelnosti majetku – což je výhra pro všechny zúčastněné.