
Záplavy a silné deště v nedávné době postihly i nájemní byty, přičemž škody se týkaly jak majitelů nemovitostí, tak samotných nájemníků. Nejčastěji docházelo k poškození vybavení bytů, jako je nábytek a elektronika, ale i k zatékání a poškození stěn a stropů. Je klíčové vědět, jak v takové situaci postupovat a na co se zaměřit při jednání s pojišťovnou. Pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti hrají zásadní roli při náhradě škod.
Pokud dojde k poškození bytu v důsledku povodně nebo jiné živelné události, je nezbytné důkladně zdokumentovat všechny škody. Pořiďte detailní fotografie poškozených stěn, podlah, nábytku a elektroniky. Nezapomeňte škodu neprodleně nahlásit pojišťovně, a to jak pojišťovně majitele nemovitosti (pro škody na pevných součástech bytu), tak své vlastní pojišťovně domácnosti (pro škody na vlastním vybavení). Důležité je dodržet lhůty pro nahlášení škody, aby nedošlo k zamítnutí pojistného plnění.
Pro usnadnění vyřízení pojistné události se snažte pojišťovně poskytnout co nejvíce informací. Uveďte rozsah škod, přesný typ poškozených věcí, jejich stáří a pořizovací cenu. Doložte účtenky, faktury a servisní štítky spotřebičů. V případě, že dojde k zatečení a poškození stěn, je nutné ověřit, zda se na danou situaci nevztahuje pojištění společenství vlastníků jednotek (SVJ), zejména pokud se jedná o škodu způsobenou špatnou hydroizolací střechy. Řešení škod po povodních vyžaduje aktivní přístup a dobrou komunikaci s pojišťovnou, abyste dosáhli spravedlivé náhrady za vzniklé škody.