
ČNB se na březnovém zasedání podle očekávání rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny na úrovni 3,75 %. Klíčové je nyní sledovat doprovodné komentáře guvernéra a hodnocení rizik, protože naprostá většina nových ekonomických dat ukazuje spíše proinflačním směrem. Investoři a ekonomové se zaměří na hodnocení inflace, vývoje HDP a reakci na silnější korunu, stejně jako na potenciální dopady na průmysl a nezaměstnanost.
Pozornost se upírá i na hodnocení vnějšího prostředí a geopolitických rizik, kde se situace rovněž posunula spíše proinflačním směrem. Zásadní je plánovaná fiskální expanze německé vlády, která by mohla pozitivně ovlivnit budoucí růst. Tyto faktory hrají významnou roli v rozhodování ČNB o budoucí měnové politice a mohou ovlivnit výhled pro českou ekonomiku. Sledujte proto vývoj ekonomiky a rozhodnutí ČNB pro správné investiční rozhodnutí.
Otázkou zůstává budoucí směřování úrokových sazeb. Analytici se shodují, že prostor pro další snižování sazeb v ČR je omezený. Přesto se očekává, že ČNB na květnovém zasedání, s novou makroekonomickou prognózou, přistoupí k dalšímu snížení sazeb o 25 bazických bodů. Následné jemné doladění sazeb na úroveň 3,25 % je možné, pokud cenové tlaky budou ustupovat rychleji, nebo oživení ekonomiky bude pomalejší, než se předpokládá.