
Zahraniční investoři sice v loňském roce koupili méně českých firem než v předchozích letech, konkrétně 2 406, což je nejméně za posledních šest let, ale objem těchto transakcí se naopak ztrojnásobil na 7,6 miliardy korun. Tento nárůst značí posun k větším a hodnotnějším akvizicím, což signalizuje změnu strategie zahraničních investorů na českém trhu. Nejaktivnějšími kupujícími zůstávají Ukrajinci a Slováci, i když jejich nákupní apetit mírně ochladl.
Detailní pohled na původ kapitálu ukazuje, že největší objem investic plyne z Kypru, Německa a Španělska. Kypr s 2,3 miliardami korun dominuje celkovému objemu základního kapitálu v koupených firmách, následovaný Německem a Španělskem. Tento trend naznačuje, že Česká republika zůstává atraktivní destinací pro zahraniční kapitál, a to zejména pro investory hledající strategické příležitosti v regionu střední Evropy. Data poskytla společnost Dun & Bradstreet.
Podle Kateřiny Klosové, předsedkyně představenstva Dun & Bradstreet, se podnikatelé potýkají s ekonomickou nejistotou a změnami v globální politice, což brzdí nákupní apetit. I přes pokles počtu transakcí se celkový objem ztrojnásobil, což ukazuje, že zahraniční investoři se zaměřují na hodnotnější akvizice. Zahraniční investice v České republice tak i nadále hrají klíčovou roli v rozvoji a růstu českého podnikatelského prostředí.