
Ponořte se do nejnovějších čísel české ekonomiky! Ceny průmyslových výrobců v březnu překvapivě klesly o 0,3 % jak meziměsíčně, tak meziročně, čímž potvrdily pokračující deflační trend. Tento vývoj, silnější než odhady trhu, ostře kontrastuje s růstem cen v zemědělství (+2,2 % meziměsíčně, +8,2 % meziročně) a mírným zdražením stavebních prací a tržních služeb pro podniky.
Co stojí za tímto poklesem cen v průmyslu? Klíčovým faktorem jsou zlevňující průmyslové a energetické komodity – ropa, zemní plyn, kovy a chemikálie. Slabá poptávka umožňuje tomuto trendu prostupovat dodavatelskými řetězci a udržovat cenový vývoj v kategorii zboží velmi klidný. Zatímco sektory jako těžba nerostných surovin či oděvy meziročně zdražily, výrazný pokles zaznamenaly ceny ropy a zemního plynu (-17,4 %) a černého a hnědého uhlí (-9,5 %), které tlumí celkovou výrobní inflaci.
Jaký je výhled do budoucna? Očekává se, že velmi nízká inflace u průmyslového zboží přetrvá i v nadcházejících měsících, což by mělo mít příznivý dopad i na spotřebitelské ceny. U potravin se naopak, i přes pokračující zdražování v zemědělství, zatím výraznější růst cen neprojevil, ale mírné zdražování se očekává. Pro Českou národní banku tato data, zejména klidný vývoj v průmyslu, lehce zvyšují pravděpodobnost dalšího snížení úrokových sazeb, možná již na květnovém zasedání.