
Nedávná série leteckých katastrof vyvolala pochopitelné obavy o budoucí ceny pojištění letadel. Navzdory mediální pozornosti však experti upozorňují, že tyto události pravděpodobně nevedou k okamžitému a dramatickému zdražení pojistek. Statistická data totiž ukazují, že bezpečnost letecké dopravy dlouhodobě roste a počet nehod i úmrtí klesá. Vnímání rizika tak často převyšuje skutečnou statistickou realitu a trh s leteckým pojištěním zůstává prozatím relativně stabilní s dostatečnou kapacitou.
Skutečné výzvy pro trh leteckého pojištění leží jinde než ve velkých katastrofách. Pojišťovny čelí rostoucím nákladům na menší, ale častější pojistné události, tzv. frekvenční škody, které postupně ukrajují z jejich ziskových marží a mohou omezit zdroje pro krytí velkých ztrát. Dalším klíčovým faktorem nejistoty jsou probíhající soudní spory týkající se leasingu letadel v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem. Jejich případné vyřešení ve prospěch leasingových společností by mohlo výrazně ovlivnit dostupnou kapacitu na trhu a vést ke zpřísnění podmínek a zvýšení sazeb.
Přestože odborníci neočekávají šokové změny, budoucí vývoj cen leteckého pojištění ovlivní kombinace faktorů. Stabilita trhu může být narušena právě rostoucími náklady na běžné škody a dopady geopolitických událostí. Dlouhodobě bude odvětví formováno technologickými inovacemi, přísnějšími environmentálními požadavky a ekonomickými podmínkami. Pojišťovny i letecké společnosti se musí připravit na nové výzvy a přizpůsobit svá pojistná řešení dynamicky se měnícímu prostředí a rizikům v rostoucím sektoru letecké dopravy.